YDYO Yeterlik ve Kur Belirleme Sınavı - 29 Aralık

2020-2021 YETERLİK VE KUR BELİRLEME SINAVI – 29 ARALIK

USUL VE ESASLAR

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Zorunlu Hazırlık Sınıfları Yabancı Dil Yeterlik ve Kur Belirleme Sınavı tüm dillerde ve seviyelerde 29 Aralık 2020 tarihlerinde çevrimiçi (online), yazılı ve sözlü sınav olmak üzere iki oturumda gerçekleştirilecektir. Bu sınava sadece 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında yeni kayıt yaptıran ve aşağıdaki listede adı geçen öğrenciler katılabilecektir. Tüm sınavlar Türkiye saatine (GMT+03.00) göre uygulanacaktır.

 

YETERLİK VE KUR BELİRLEME SINAVINA GİRECEK ÖĞRENCİLER:

Yeterlik ve Kur Belirleme Sınavına aşağıdaki listeden Türkçe Yeterlik Belgesine sahip olanlar veya Trakya Üniversitesi Dil Eğitimi ve Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (DİLMER) tarafından düzenlenen Türkçe düzey belirleme sınavından en az B1 alan öğrencilerin girme hakkı vardır. Bu öğrencilerin 25.12.2020 Cuma günü mesai saati bitimine kadar ydyo@trakya.edu.tr adresine bilgi vermesi gerekmektedir.

Öğrenci listesi için TIKLAYINIZ.

 


TRAKYA ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU

ALMANCA HAZIRLIK, BULGARCA HAZIRLIK VE İNGİLİZCE HAZIRLIK BİRİMLERİ

YETERLİK VE KUR BELİRLEME SINAVI İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

 

Çevrimiçi sınava katılım sağlayabilmek için her öğrencinin kurumsal e-posta adreslerine (....@trakya.edu.tr) “Microsoft Teams®” kullanıcı adı ve geçici şifresi gönderilecektir. Bu nedenle her öğrencinin kurumsal e-posta adreslerine erişim sağlayabildiklerini kontrol etmeleri gerekmektedir. E-posta adresine erişim sağlandıktan sonra “Microsoft Teams®” uygulamasının kurulması gerekmektedir. Bu işlemleri tamamlamak için ihtiyaç duyabileceğiniz bağlantılar şunlardır:

  • Kurumsal e-posta hesabınıza giriş yapmak için TIKLAYINIZ.
  • Öğrenci numaranızı öğrenmek için TIKLAYINIZ.
  • Kurumsal e-posta adresinizi öğrenmek için TIKLAYINIZ.
  • Kurumsal öğrenci e-posta sorgulama ve şifre sıfırlamak için TIKLAYINIZ.
  • “Microsoft Teams®” uygulamasını kurmak için TIKLAYINIZ.

Kısmen yabancı dilde öğretim yapılan program (Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği/Elektrik-Elektronik Mühendisliği) öğrencilerine yönelik İngilizce Yabancı Dil Yeterlik ve Kur Belirleme Sınavı, Avrupa Ortak Dil Çerçevesine (AODÇ/CEFR) göre B1 Düzeyinde yapılacaktır.

Yabancı dilde öğretim yapılan Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği/İngilizce Öğretmenliği ve Edebiyat Fakültesi Almanca Mütercim Tercümanlık/Bulgarca Mütercim Tercümanlık/İngilizce Mütercim Tercümanlık öğrencilerine yönelik Yabancı Dil Yeterlik ve Kur Belirleme Sınavı ilgili dillerde Avrupa Ortak Dil Çerçevesine (AODÇ/CEFR) göre B2 Düzeyinde yapılacaktır. Bulgarca Yeterlik ve Kur Belirleme sınavına girecek öğrencilerin bilgisayarlarında Bulgarca fonetik klavye ayarlaması yapması gerekmektedir. Bilgi için TIKLAYINIZ.

Microsoft Teams uygulamasına girmekte sorun yaşayan öğrenciler ydyo@trakya.edu.tr adresinden iletişime geçebilir.

 

SINAVLA İLGİLİ ÖNEMLİ NOTLAR 

Yukarıdaki 4 tabloda gösterilen ve çevrimiçi olarak uygulanacak olan Yeterlik ve Kur Belirleme sınavlarına ilişkin önemli hususlar aşağıda belirtilmiştir. Sağlıklı bir sınav süreci için bu hususları dikkate alınız.

1. Sınav ile ilgili Genel Bilgiler bölümünü dikkatlice okuyunuz.
2. Genel Beceri Sınavı ilan edilen tarih ve saatte “Microsoft Forms®” üzerinden çevrimiçi olarak yapılacak olup Dilbilgisi, Kelime Bilgisi, Okuma Becerileri, Yazma Becerileri olmak üzere dört bölümden oluşur.
3. Genel Beceri Sınavına başlarken sınav evrakına tam isim, soy isim ve öğrenci numaranızı yazdığınızdan emin olunuz.
4. Genel Beceri Sınavının linki, öğrencilere üniversitemize kayıt yaptırdıkları sırada atanan “....@trakya.edu.tr” uzantılı kurumsal e-postalarına gönderilecek olup sınav saatinde aktif hale gelecektir. Öğrenciler, sınavdan önce e-postasını öğrenmek ve takip etmekle yükümlüdür.

5. Genel Beceri Sınavının süresi 80 dakikadır. Sınav süresi içerisinde sınavı cevaplamak ve sınav süresi bitmeden önce “GÖNDER” tuşuna basarak sınavın sunucuya gönderilmesini sağlamak öğrencinin sorumluluğundadır. Sınav süresi bitmeden önce “GÖNDER” tuşuna basılmadığı takdirde sınav tamamlanmamış sayılacak ve değerlendirmeye alınamayacaktır. Trakya Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu, öğrencinin sınav süresi bitmeden “GÖNDER” tuşuna basmamasından kaynaklanan herhangi bir aksaklıktan sorumlu değildir.       
6. Yanlış cevaplar doğru yanıtları etkilemeyecektir. Sınav sonundaki “GÖNDER” butonuna basılmadığı sürece sınav bölümleri arasında geçiş yapmak mümkündür. Boş bırakılan sorular sınavın tamamlanmasına engel olmayacaktır.
7. Teknik aksaklıkları en aza indirmek, soruların daha rahat okunmasını ve cevaplanmasını sağlamak için Genel Beceri Sınavına masaüstü veya dizüstü bilgisayar ile girilmesi tavsiye edilir. Bilgisayarınız yoksa Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 27 Mayıs 2020 tarihinde yapılan duyuruda dijital ortamlara erişimi olmayan öğrencilerin, bulunduğu yerdeki üniversite birimleri öncelikli olmak üzere gerektiği takdirde Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer kamu kurumlarının bilgisayar ve internet olanaklarına erişebilecekleri bildirilmiştir. Öğrenciler bu kurumlara kendilerine kayıt esnasında verilmiş olan öğrenci belgeleri ve kimlik kartları ile başvurabileceklerdir. Bu olanaktan yararlanmak için ilgili kurumdan randevu almak gerekmektedir.
8. Konuşma Becerileri Sınavı, ayrı bir oturumda yapılacağından bu sınav için kamerası, mikrofonu ve ses sistemi aktif çalışan bilgisayar, tablet veya cep telefonunuzu sınava hazır hale getirmeniz gerekmektedir. Kullanacağınız donanıma (bilgisayar, tablet, cep telefonu) “Microsoft Teams®” programını/uygulamasını kurunuz. “Microsoft Teams®” Konuşma Becerileri Sınavı öncesinde kimlik kontrolü, sınav sırasında öğretim elemanı ile karşılıklı olarak sınavın gerçekleştirilmesi ve sınav esnasında gözlem ve güvenlik amacıyla kullanılacaktır. (Programı/uygulamayı indirmek için TIKLAYINIZ)
9. Konuşma Becerileri Sınavı süresince “Microsoft Teams®” oturumunun, kameranın ve mikrofonun açık tutulması zorunludur.                                   
10. Sınavın sağlıklı şekilde yürütülebilmesi için sessiz ve uygun bir ortamın düzenlenmesi öğrencilerin sorumluluğundadır.
11. Konuşma Becerileri Sınavında kayıt esnasında tarafınıza verilmiş olan Trakya Üniversitesi öğrenci belgesi ve üzerinde tanınabilir bir fotoğrafınızın olduğu başka bir kimliğinizi (T.C. kimlik belgesi, pasaport veya sürücü belgesi) yanınızda bulundurunuz ve sınav başlamadan önce kimlik doğrulaması için kameraya düzgün şekilde gösteriniz.
12. Tarafınızdan kaynaklanan herhangi bir elektrik kesintisi ya da internet bağlantı sorunu itiraz sebebi olarak değerlendirmeye alınmayacaktır. Bu sorunlara karşı önlem almak öğrencinin sorumluluğundadır.
13. Elektrik veya internet kesintisi gibi teknik nedenlerden dolayı bağlantısı kopan öğrenci sınav süresi içinde sisteme tekrar giriş yapabilirse sınavına kaldığı yerden devam edebilir.
14. Sınav sorularının kopyalanması ve paylaşılması kesinlikle yasaktır.
15. Konuşma Becerileri Sınavı kayıt altına alınacak olup sınav kurallarını ihlal ettiği tespit edilen öğrencilerin sınavları geçersiz sayılacak ve haklarında Yükseköğretim Kurumları Disiplin Yönetmeliğine göre işlem yapılacaktır.
16. Sınava giren öğrenciler sınav kurallarını kabul etmiş sayılırlar.

Sınav programı ve içeriği için TIKLAYINIZ.

Bu içerik 23.12.2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 442 kez okundu.